Автор
вчитель
біології, хімії, екології та природознавства
Знам’янської
ЗШ І-ІІІ ст. № 6
Знам’янської
міської ради Кіровоградської області
Єфремова
Галина Вячеславівна
Тема уроку: Класифікація
вуглеводнів. Алкани. Загальна формула алканів. Структурна формула. Систематика.
Номенклатура. Хімічні властивості.
Мета:
Освітня: ознайомитися з поняттям гомологи та
гомологічний ряд, оволодіти знаннями про склад, будову, структурну та
електронну формули гомологів алканів, просторову будову молекул; сформувати поняття
про явище ізомерії, ізомери; ознайомитися з міжнародною номенклатурою IUPAC;
Розвиваюча: формувати вміння складати
структурні формули, називати речовини за систематичною номенклатурою; навчитися
самостійно здобувати знання та застосування їх у повсякденному житті;
Виховна: осмислення ролі
алканів в житті та діяльності людини і необхідності раціонального використання
природної сировини в господарській діяльності.
Методи навчання: бесіда,
конспектування, складання опорних схем, робота з підручником.
Внутрішньо предметні
зв’язки: Будова
атома Карбону в основному та збудженому стані (10 клас), типи хімічних зв’язків,
електронегативність (8 клас).
Міжпредметні
зв’язки: географія «Корисні копалини», геометрія (поняття про вісь
симетрії, площини, кути).
Тип уроку: урок засвоєння
нових знань.
Демонстрації: Моделі молекул
вуглеводнів.
Обладнання та реактиви: набори для
складання моделей молекул органічних речовин, масштабні моделі метану, етану,
пропану, бутану; таблиці «Гомологічний ряд алканів».
ХІД
УРОКУ
І. Організаційний момент
Ø Привітання
і фіксація відсутніх, побажання хорошого настрою. Організація уваги учнів.
ІІ. Актуалізація опорних знань, умінь, уявлень та чуттєвого досвіду.
§ Обчисліть відносну
густину метану: а) за воднем; б) за повітрям.
§ З погляду електронної
теорії охарактеризуйте чотиривалентність атома Карбону, форму і напрям
валентних електронних хмар в sp3 – гібридизації.
§ Поясніть утворення
ковалентних зв’язків у молекулі метану.
ІІІ. Мотивація навчальної
діяльності.
Відкрито величезну кількість
органічних речовин. Щоб вивчати їх та використовувати, потрібно запровадити
певну класифікацію: розбити їх на класи, запровадити певні правила для
називання речовин. Вуглеводнів багато, і ми повинні знати ці
речовини, тому, що людина використовує їх у своїй практичній діяльності. Для
зручності вивчення вуглеводнів їх об’єднують у гомологічні ряди, які ви повинні
знати. Існують правила складання формул органічних речовин та утворення їх
назв, які повинні бути зрозумілими будь-якій людини, що володіє елементарними
знаннями про органічні речовини. Мабуть у вас також є
бажання навчитися вміло оперувати назвами речовин, складати формули та
пояснювати їх будову.
ІV. Оголошення теми,
мети, завдань уроку.
На цьому уроці ви вивчите
гомологічний ряд алканів, гомологічну різницю, фізичні властивості гомологів
алканів,. Ознайомитесь з просторовою будовою насичених вуглеводнів. Дізнаєтесь
про існування ізомерів. Навчитеся складати структурні формули гомологів та
ізомерів та давати назви речовин відповідно до правил міжнародної номенклатури.
V. Вивчення нового матеріалу
Розповідь вчителя
Вуглеводні — це органічні речовини, що складаються з Карбону й Гідрогену.
їхня загальна формула — CxHy.
Демонстрація моделі молекули метану CH4
Зберемо модель молекули
метану. Тепер подовжимо карбоновий ланцюг на один атом Карбону й необхідне
число атомів Гідрогену. Що змінилося? Аналогічно подовжимо
карбоновий ланцюг на два, на три атоми Карбону. При
цьому вийдуть моделі молекул вуглеводнів, що мають подібну будову, але різну довжину
ланцюга. Запишемо їхні молекулярні формули: C2H6, C3H8, C4H10. Розгляньте
отримані молекули.
-
Чим відрізняються за складом і будовою складені моделі молекул?
Гомологія — це
явище існування подібних за будовою і властивостями органічних речовин, що відрізняються
на групу -CH2. Група -CH2 називається гомологічною різницею. Речовини, що подібні за будовою й
відрізняються одна від одної на одну або кілька груп -CH2, утворюють гомологічні ряди. Речовини, що входять до одного гомологічного
ряду, називаються гомологами. Члени гомологічного ряду насичених вуглеводнів відповідають
загальній формулі CnH2n+2.
Робота з підручником
Розглянемо таблицю
гомологічного ряду алканів з назвами. Родоначальником цього гомологічного ряду
вважають метан, іноді цей ряд так і називають — гомологічний ряд
метану.
Завдання: Для вуглеводню складу C4H10 складіть формули двох найближчих гомологів і можливих ізомерів
(записуємо їхні структурні формули на дошці й у зошитах).
Розповідь вчителя
Головні
принципи міжнародної номенклатури органічних сполук IUPAC.
1. У структурній формулі
вуглеводню знаходимо головний ланцюг. Головний ланцюг — це найдовша безперервна
послідовність атомів Карбону.
2. Частинки, що не
ввійшли в головний ланцюг, — замісники.
3. Головний ланцюг
нумерується з того кінця, до якого ближча більшість замісників.
4. В основу назв і
головного ланцюга, і замісників покладено корінь, що вказує на кількість атомів
Карбону в головному ланцюзі.
5. У назві головного
ланцюга алканів до кореня додається суфікс -ан.
6. У назві вуглеводневих
замісників до кореня додається суфікс -ил(-іл).
7. Назва насиченого
вуглеводню:
номер атома головного
ланцюга, біля якого є замісник, — назва замісника + назва головного ланцюга +
суфікс -ан.
8. Якщо до головного
ланцюга приєднані кілька однакових замісників, то в назві цифрою вказується
положення кожного замісника, а перед назвою замісника ставиться префікс: ди-
(два замісники), три- (три замісники), тетра- (чотири замісники) і т. д.
Якщо два однакові
замісники знаходяться біля одного атома головного ланцюга, то в назві його
номер пишеться двічі.
9. Якщо до головного
ланцюга приєднані кілька різних замісників, то в назві вони перелічуються за
абеткою.
У разі складання
структурної формули за назвою спочатку пишеться головний ланцюг, потім він
нумерується (у довільному порядку), після цього до головного ланцюга
«приєднуються» замісники. На завершення до кожного атома Карбону дописуються
атоми Гідрогену (з огляду на те що валентність Карбону — 4).
Завдання: Складіть структурні формули речовин за їхніми
назвами:
а) 3-етилгептан; б) 2,4-диметилгексан; в) 2-метил-4-етилгептан; г)
3,3-диметил-5-етилоктан.
Розповідь вчителя
Перші три члени
гомологічного ряду алканів — метан, етан, пропан — не мають ізомерів. Четвертий
член — бутан C4H10, відрізняється
тим, що має два ізомери: нормальний бутан з нерозгалуженим карбоновим ланцюгом
та ізобутан з розгалуженим ланцюгом. Вид ізомерії, за якого
речовини відрізняються одна від одної порядком зв’язку атомів у молекулі,
називається структурною ізомерією, або ізомерією карбонового скелета. Кількість ізомерів зростає зі збільшенням у молекулі вуглеводню числа
атомів Карбону. Так, у пентані їх 3, у гексані — 5, у гептані — 9, в октані — 18,
у нонані — 35, а в декані — вже 75.
VІ. Осмислення нових знань, умінь.
Експрес контроль
1. Найпростіша
органічна речовина – це…
2. Загальна
формула алканів – …
3. Гомологи
– це речовини, які …
4. Ізомери
– це речовини, які …
5. Гомологічна
різниця – це група атомів …
6. Третім
членом гомологічного ряду алканів є …
Вправа
«Формули та назви алканів»
https://learningapps.org/1307191
Розповідь вчителя:
Ø
У XIX ст. алкани навіть називали «хімічними мерцями», але виявилося, що з деякими
речовинами вони все ж таки взаємодіють.
Ø
На слайді 8 демонструється
відношення насичених вуглеводнів до розчинів кислот (на прикладі сульфатної
кислоти), лугів (на прикладі натрій гідроксиду), калій перманганату.
Ø
Учні самостійно вивчають текст слайду 9.
Ø
Аналіз тексту за запитаннями вчителя:
1. Як алкани взаємодіють з киснем?
2. Що утворюється при горінні метану?
3. Де використовується реакція горіння метану?
Ø Учні самостійно записують рівняння взаємодії
метану з киснем: СН4 +2О2 → СО2 + 2Н2О.
Ø Учні порівнюють своє рівняння із рівнянням,
що з'являєтьсь на екрані.
Задача: Обчисліть і порівняйте об’єми
кисню, необхідні для спалювання 5 л етану, етену й етину.
Ø
Учні самостійно вивчають текст слайду 10.
Ø
Аналіз тексту за запитаннями вчителя:
1. Які алкани називаються вищими?
2. Яка особливість горіння вищих алканів?
3. Що таке кіптява?
Ø Учні самостійно записують рівняння взаємодії
ейкозану С20Н42 з киснем: С20Н42 +
О2 → С + СО2 + Н2О.
Ø Учні порівнюють своє рівняння із рівнянням,
що з'являється на екрані.
Учні самостійно вивчають текст слайду 11.
Ø
Аналіз тексту за запитаннями вчителя:
1. Суміші якого газу є вибухонебезпечними?
2. Як запобігти вибуху в побутових умовах?
Проблемне питання: За фізичними властивостями алкани – речовини без кольору та запаху. Як
пояснити специфічний запах природного газу?
Ø
Учні самостійно вивчають текст слайду 13.
Ø
Аналіз тексту за запитаннями вчителя:
1. Які продукти реакції утворюються при повному окисненні гомологів метану?
2. Які продукти реакції утворюються при окисненні гомологів метану у нестачі
кисню?
Ø Учні самостійно записують рівняння взаємодії
бутану з киснем, який є в надлишку:
2С4Н10 +
13О2 → 8СО2 + 10Н2О.
Ø Учні самостійно записують рівняння взаємодії
бутану з киснем, який є в нестачі: 2С4Н10
+ 9О2 → 8СО + 10Н2О.
Ø Учні порівнюють свої рівняння із
рівняннями, що з'являються на екрані.
Демонстрація
горіння парафіну.
Ø
Аналіз досліду за запитаннями вчителя:
1. Які продукти реакції горіння алканів?
2. Газ, що утворюється в процесі горіння алкану, пропускають через розчин
кальцій гідроксиду. Для визначення якого газу це робиться?
3. Яка речовина збирається в пробірці
4. Чи всі продукти реакції горіння парафіну визначаються цим дослідом?
Ø Пояснення вчителя. Алкани — досить інертні
сполуки, що пояснюється високою міцністю зв'язків С-С і С-Н. Вони взаємодіють
тільки з дуже активними речовинами, наприклад, за реакцією заміщення вони
взаємодіють із галогенами.
Ø
Ø Учні самостійно вивчають текст слайду 14.
Ø
Аналіз тексту за запитаннями вчителя:
1. Яка реакція називається реакцією галогенування?
2. Чи є додаткові умови взаємодії алканів з галогенами?
3. Опишіть процес заміщення у реакції галогенування.
Ø Учні самостійно записують рівняння взаємодії
метану з хлором, який є в надлишку:
СН4 + ЗС12 → СНС13 + ЗНС1.
Ø Учні самостійно записують рівняння взаємодії
метану з хлором, який є в достатній кількості:
СН4 +4С12 → СС14 + 4НС1.
Ø Учні порівнюють свої рівняння із
рівняннями, що з'являються на екрані.
Ø Пояснення вчителя. Назви утворених продуктів
реакції походять від назв алканів і утворюються так само, як і назви
розгалужених алканів: до карбонового ланцюга алкану приєднані замісники – атоми
галогену.
Ø Учні самостійно вивчають текст слайду 15.
Ø Учні пояснюють як утворені назви речовин, поданих на слайді.
Ø Пояснення вчителя. Як і для всіх органічних
сполук, для алканів характерні реакції термічного розкладу.
Ø Учні самостійно вивчають текст слайду 16.
Ø Учні самостійно записують рівняння термічного
розкладу метану і етану:
СН4 → С + 2Н2, С2Н6 → 2С +
3Н2
Ø Учні порівнюють свої рівняння із
рівняннями, що з'являються на екрані.
VІІ. Закріплення, систематизація та узагальнення.
Ø Самоперевірка
–порівняння результатів з відповідями на екрані (слайд 17).
Ø Учні самостійно виконують
завдання подані на екрані (слайд 18), працюючи у зошитах.
Ø У
випадку неправильних відповідей, учні задають уточнюючі питання вчителю.
VІІІ.
Домашнє завдання (слайд 19)
Ø Вивчити
§ 19, стор.
118-121,
Ø виконати
завдання № 178, стор. 121;
Ø додаткове
завдання «Хімічна теорема»
ІХ. Підсумок уроку
Тема уроку:
Води суходолу
Південної Америки.
Підготувала: вчитель географії Рибкіна Т.М.
Мета уроку:
Освітня: ознайомити учнів з
особливостями формування і розміщення внутрішніх вод на материку, найбільшими
річковими системами Південної Америки, їх живленням та режимом, характером течій річок; дати характеристику
найбільшим озерам Південної Америки, походження їх улоговин; дати загальні
відомості про льодовики в Андах; зазначити значення водойм в природі та
господарській діяльності людини.
Виховна: сприяти формуванню
світоглядних ідей про взаємозв’язки та єдність компонентів природи на основі
матеріалу про вплив кліматичних умов на живлення та режим річок, а рельєфу – на
характер їх течії,сприяти екологічному вихованню на основі використання вод людиною,
їх охорону.
Розвиваюча: розвивати
логічне мислення учнів, вміння обґрунтовувати свої погляди, робити висновки і
порівняння. Розвивати вміння користуватися різними джерелами інформації,
аналізувати та зіставляти їх.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання:
фізична карта Південної Америки, атласи,підручники, соціальна мережа фейсбук,
додаткові інформаційні матеріали учнів.
Хід уроку:
І. Організація класу
ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів
Перевірка
підготовки учнів до уроку, організація уваги учнів.
Прийом «Вірю
не вірю»
Ø Чи вірите ви в те, що П. Америка лежить у всіх чотирьох
півкулях.
Ø Чи вірите ви в те, що назва материка походить від імені
мандрівника, який відкрив цю частину світу.
Ø Чи вірите ви в те,що більшу площу материка займають гори.
Ø Чи вірите ви в те,що П. Америка є досить посушливим
материком.
Ø Чи вірите ви в те, що Анди – це старі гори.
Ø Чи вірите ви в те,що П.Америка є найвологішим материком
світу.
Ø Чи вірите ви в те, що західне перенесення впливає на
клімат материка.
ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
учнів.
Прийом «Здивуй всіх»
Учитель. Антуан де Сент – Екзюпері писав:
«Вода…Ти не маєш
ні смаку, ні кольору, ні запаху, тебе не можливо описати – тобою насолоджуєшся.
Ти не просто необхідна для життя, ти і є саме життя. Ти
божество, ти досконалість, ти найбільше багатство на світі».
Я думаю, що
ми доведемо це на уроці.
Вчитель. Сьогодні ми
продовжуємо вивчати материк Південна Америка і наступним етапом нашої подорожі
будуть води суходолу.
ІУ. Вивчення нового
матеріалу.
(оголошення теми):
Води суходолу Південної Америки.
Вчитель. На уроці ми ознайомимось з
розміщенням внутрішніх вод, найбільших річкових систем на материку П. Америка,
будемо давати характеристику озерам, водоспадам, льодовикам цього континенту.
З’ясуємо,
яке значення водойм в природі та господарській діяльності людини, а щоб досягти
нашої мети будемо працювати з:
·
з картами;
·
додатковим
матеріалом;
·
з соціальною
мережею «Фейсбук».
Учитель. Візитною карткою Південної Америки багато дослідників вважають її внутрішні
води. Саме цей материк є найвологішим в світі. Приваблюють учених і
мандрівників величезні річки цього континенту, таємничі озера, найвищий і
найширший водоспади, приваблюють туристів великі та малі озера і річки, що
мають незвичайну природу та загадкову історію. Тож я запрошую вас у подорож по
річках та озерах Південної Америки. А допоможуть нам у цьому дослідники.
Коли в 6 –
му класі ми вивчали будову річки, говорили, що її можна порівняти з живою
істотою, вона народжується дорослішає, працює, старіє, має свій характер, іноді
спокійний, подекуди норовистий. І нещодавно мені річка Амазонка, яка живе в
Південній Америці написала листа з проханням допомогти їй знайти друзів. Вона зареєстрована
на фейсбуці, бажає знайти і спілкуватися з новими друзями, але ви знаєте, щоб
вам приєднатися і спілкуватися з нею та щоб вона додала вас у список друзів
треба розповісти про себе цікаву інформацію.
(На моніторі
відкриваю сторінку «Амазонка», реєструюсь заздалегідь);
Але спочатку
давайте ми дізнаємося інформацію про саму річку Амазонку і мені допоможуть
дослідники (учень розповідає про найповноводнішу річку Амазонку).
учнів під
назвою «Оріноко», «Парана»… і т.д. додаю лише після розповіді про себе до
друзів Амазонки.
Учні розповідають про річку Парану, Оріноко,
водоспад Анхель, льодовики Південної Америки.
Вчитель. Ми з вами на минулому уроці засвоїли, що унаслідок дії пасатів
(вітрів) східні узбережжя П. Америки дістають
близько 2000 – 3000 мм опадів на рік, тобто практично кожного дня ідуть
зливові дощі. Саме тому більшість річок цього континенту є повноводними.
Давайте ми з вами уявимо як іде екваторіальний дощ і відобразимо це явище у фізкультхвилинки.
(вмикаю шум
дощу)
Фізкультхвилинка: «Екваторіальний дощ»:
В П. Америці
піднявся вітер (потерти долоні).
Починає
крапати дощ (клацання пальцями).
Дощ
посилюється (почергове плескання долонями по плечах).
Починається справжня
злива(плескання по стегнах).
А ось і
справжня буря (тупіт ногами).
Але що це?
Буря стихає (плескання по стегнах).
Дощ стихає
(плескання долонями по плечах).
Лише рідкі
краплі падають на землю (клацання пальцями).
Тихий шелест
вітру (потирання долонь).
Ура! Сонце!
(руки підняти догори і посміхнутися).
Озеро Тітікака, Маракайбо, водоспади Анхель, Ігуасу, льодовики) Приєдную їх до
друзів Амазонки після розповіді.
Вчитель.
Отже, ми побачили, що 90% усіх річок материка впадають в Атлантичний океан.
Розташування велетенської гірської системи на заході зумовило нерівномірність
розподілу стоку між океанами. А нові друзі Амазонки є повноводні протягом року.
У. Узагальнення та
корекція знань з вивченої теми
Прийом
«Запитую - відповідай»
Вчитель. Річка Амазонка розповіла мені про своїх старих
друзів.
Ви теж можете про них дізнатися, якщо правильно дасте
відповідь на запитання.
1.
Річка, що має
довжину 6671 км і є найдовшою річкою світу.(Ніл)
2.
Мілководне озеро,
що виникло у прогині давнього фундаменту платформи, друге за площею у світі і
найбільше на своєму материку. (Вікторія)
3.
Річка, що двічі
перетинає екватор. (Конго)
4.
Водоспад, що був
названий на честь королеви Великобританії. (Вікторія)
5.
Озеро – двійник
Байкалу. (Танганьїка)
Вчитель. Тепер ми знаємо старих друзів Амазонки.
Я хочу повернутися до
епіграфу нашого уроку і з’ясувати, чому ж саме вода є найбільшим багатством в
світі? Чому вона так потрібна для життя людині? Яке значення має для
господарської діяльності?
(відповіді учнів).
Прийом: «Квітка
побажань»
Вчитель. А ви знаєте, що наша подорож закінчується, але дива - ні! Річка Амазонка надіслала мені листа і в
знак подяки попросила передати вам ось ці невеликі подарунки – це квіти латаття
вікторії – регії, листя якої досягають
2 м у діаметрі. Вона попросила, щоб ми їх пустили
на воду ( роздаю тарілочки з водою, підфарбованою у голубий колір) і
подивилися, що відбудеться. Квіти частково стають вологими і за законом фізики
розкриваються на очах.
Подивіться, там всередині квітки Амазонка подарувала частинку себе, теплі
побажання.
Підведення підсумків, виставлення оцінок.
УІ. Домашнє
завдання.
Ø П.24 опрацювати.
Ø Нанести на контурну карту номенклатуру, ст.92
Ø Скласти кросворд до теми: «Води суходолу Південної
Америки»(Творче завдання).
Автор
учитель біології, екології та природознавства
Знам’янської ЗШ I –
III ст. №6,
Знам’янської міської ради Кіровоградської області
Єфремова Галина Вячеславівна
Тема: Судинна система. Рух крові по судинах.
Практична робота №3. Вимірювання частоти серцевих скорочень і артеріального тиску.
Мета:
Ознайомити
учнів із будовою кровоносних судин та механізмом руху крові по них.
Розвивати
практичні навички роботи з
тонометром.
Виховувати
повагу до людей, які мають проблеми з артеріальним тиском.
Обладнання:прилади для вимірювання пульсу та тиску, секундомір.
Тип уроку: комбінований
Хід
роботи.
І.
Організаційний момент.
Доброго дня, любі діти!Вітаю Вас ще з одним прекрасним
днем. А прекрасний він тим, що я бачу вас здоровими,
Що всміхається
лагідно сонечко
І дивиться в наше віконечко
Проміння своє посилає
Навчатись успішно бажає.
А
успішні ми коли:
(Слайд)
Усміхнені
Сміливі
Працьовиті
Ініціативні
Харизматичні.
ІІ.
Актуалізація опорних знань.
А розпочати свій урок я хочу словами відомого
українського поета Вадима Крищенка:
Ти сам – загадка . Відгадай себе.
Коли ти хочеш інших зрозуміти.
Проблемне питання:
Як
ви гадаєте: як ці слова пов’язані з біологією?
Яку тему ми розглянули на попередньому уроці?
Які судини вам відомі? (Слайд : артерії, вени, капіляри)
Повідомлення учнів: Цікавинки про судини
Проблемні питання:
Чи
згодні ви з визначенням , що вена – це судина , по якій тече венозна кров?
По
вмісту кисню і поживних речовин артеріальна кров більш якісна.
Але
у донорів кров беруть з вен, а не з артерій . Чому?
У людей, як і у всіх наземних хордових тварин кров
рухається по двох колах кровообігу – великому і малому.
Проблемні питання :
Яка
найважливіша умова виникнення двох кіл кровообігу?
Уявіть
на мить, що Ваше серце має не 4 , а 2 камери. І що?
Технологія :Сторітелінг:
Давньогрецький
мислитель Аристотель вивчав розвиток курячого
зародка. В яйці , що лише одну добу пролежало під квочкою, він побачив
точку, що пульсує. Учений не міг приховати свого хвилювання й вигукнув:» Живе в
живому!»
Проблемне питання: Що зрозумів вчений?
Центральним органом серцево – судинної системи є серце.
За добу серце робить 100000 скорочень і перекачує 15000
літрів крові.
Відеодемонстрація роботи серця.
Повідомлення учня:
- серце здійснює більше 100000 ударів за день;
-
за рік серце здійснює 40млн ударів…
- Якщо
представити всіх людей як єдиний насос, то за 3 години серце могло б перекачати
об’єм крові. Що дорівнює об’єму віх річок земної кулі.
В
тому, що серце має велику працездатність можна переконатись, виконавши задачу:
Робота в парах.( задача з використанням наскрізних ліній)
Серце
скорочується 70 разів за хвилину. При кожному скороченні виштовхуючи 150см3
крові. Який об’єм крові перекачає серце за 7 уроків?
Проблемні питання:
Чим
пояснити таку працездатність серця?
Якщо
людині 50 років. Скільки пропрацювало серце?
ІІІ. Мотивація навчально-пізнавальної
діяльності
Серце скорочується ритмічно . Кров надходить до судин
порціями.
Проте вона тече безперервним потоком.
Що забезпечує такий рух?
IV.
Вивчення нового матеріалу.
Пригадаємо кола кровообігу ( Слайд)
Відповіді дітей:
Велике коло кровообігу починається з лівого шлуночка. Він
скорочується і виштовхує кров в аорту під великим тиском.
Проблемне питання :
Що відбувається в аорті? ( стінки розширюються, вміщуючи
всю кров.)
Коли шлуночок розслаблюється тиск в аорті падає, стінки
трохи спадаються, кров з аорти проштовхується до артерій (хоча кров із серця в
цей час не надходить).
Проблемне питання:
Давайте пригадаємо, який закон фізики тут можна
застосувати?
( Рідини рухаються з ділянки де їх тиск більший в ділянку
, де тиск менший).
А відповідно змінюється і швидкість крові в різних типах кровоносних судин.
Робота з таблицею підручника( стор.72.
Швидкість крові в артеріях, венах і капілярах)
Відомий авіаконструктор Туполєв говорив, що природа не
тільки гарно побудована, але ще й ідеально розрахована.
Проблемне питання:
Чи
не помилилась природа зі швидкістю крові в кровоносних судинах? Відповідь
обґрунтуйте.
З курсу фізики вам відомо, що механічний поштовх викликає
коливання , які поширюються
(наведіть приклади)
У кровоносній системі таким є поштовх, спричинений
скороченням міокарда . Він поширюється по артеріях у вигляді пульсуючої хвилі
зі швидкістю 10м/с.
Робота з поняттями: ( запис в зошиті визначення)
( Слайд)
Пульс
– це періодичне пульсуюче коливання стінок артерій, зумовлене скороченням серця
.Пульс легко
прощупати на ділянках, де артерії близько підходять до поверхні тіла ( на
внутрішньому боці зап’ястка , по бокам шиї…)
(Слайд
: місця вимірювання пульсу)
Практична робота: Вимірювання частоти серцевих скорочень.
- у стані спокою ;
- після 10 присідань.(фізкультхвилинка)
Учні формулюють висновки.( робота в зошиті)
А тепер давайте проаналізуємо таблицю і визначимо чи
відповідає частота вашого пульсу ( у стані спокою) вашій віковій категорії.
(Слайд
: Таблиця частоти пульсу)
Проблемне
питання :
Серце новонародженого немовляти б’ється з частотою
130-140 ударів за хвилину, у дорослої людини-60-80 разів за хвилину. Спробуйте пояснити це явище
Серце , виштовхуючи кров
у кровоносну систему, створює кров’яний тиск.
Проблемне
питання: Пригадайте (з курсу
географії) у яких одиницях вимірюється атмосферний тиск?
Кров’яний тиск також вимірюється у мм. рт. ст..і
характеризується двома показниками: систолічним і діастолічним.
Показником кров’яного тиску є співвідношення систолічного
та діастолічного тисків. В нормі це становить ( для дорослої людини 120/80 мм
рт ст).
Прилад для вимірювання артеріального тиску – тонометр,
який винайшов М. Коротков. (Слайд:
портрет М. Короткова).
З особливостями будови і роботи тонометра
ми ознайомимось
на наступному уроці під час виконання практичної роботи.
Величина тиску підтримується на постійному рівні тому, що кровоносні судини у нормі перебувають у
стані певного напруження – тонусі.
Проблемне питання: Чи підвищиться тиск, якщо
тонус судин збільшиться?
Робота з поняттями: артеріальна гіпер – та
гіпотензія.
Проблемне питання:Як , на вашу думку, впливає
гіпертонія і гіпотонія на організм людини?
Слайд:Продукти, які запобігають гіпер – та гіпотонії.
Довжина
кровоносних судин в організмі у 3 рази перевищує довжину екватора.
Але
на уроках основ здоров’я ви говорили про ушкодження кровоносних судин, які
спричиняють кровотечі. (Слайд:
кровотечі)
При сильних втратах крові людина потребує переливання .
Донорська кров цінний продукт на медичному ринку.
Наразі , в тій ситуації,що склалась на сході України,
тисячі військових , що захищають Батьківщину,
потребують донорської крові. Саме тому в наш час стати донором почесно і престижно. Віддаючи кров , донор у
відповідь отримує не тільки слова подяки, а ще й оновлює свій організм.
Донори мають певні соціальні пільги.
Донором може стати не кожний. Серед заборон виділяють не
тільки хронічні захворювання , але й неправильне харчування та шкідливі звички.
Одноразова доза,
яку здає донор – 200мл.
В Україні 60 заслужених донорів, які здали 100 і більше
мінімальних доз.
Почесних донорів-464000.
Слайд:Олександр
Запорожець ( м. Полтава) – заслужений донор України (здав 50 літрів крові)
У Кропивницькому є обласна станція переливання крові.(Слайд)
У нашій країні були і є відомі кардіохірурги(Слайд: М. Амосов;Б. Тодуров), проте судинних
хірургів дуже мало(візьміть собі на замітку при виборі професії Ця професія
дуже престижна та перспективна.)
V.
Узагальнення та систематизація знань.
(Робота
в групах)
1. Як ви гадаєте, чому на Україні кожний 10 помирає від серцево – судинних захворювань?
2. Ви багато чули про згущення крові. Як , на вашу думку,
з чим це пов’язане?
3. Чому лікарі рекомендують більше рухатись?
VI.
Підсумок уроку
Рефлексія
- Що найбільше сподобалось на уроці?
- Що найбільше вразило?
- Які знання знадобляться у житті?
VI.
Домашнє завдання
• $ 19, опрацювати
• Виготовити буклет
«Біоніка та серцево-судинна система»
• Вирішити проблемне
питання «Чому пульс людини при народженні та в час смерті однаковий?»
Немає коментарів:
Дописати коментар